Nalewka z agrestu z wanilią

W piwniczce mam mnóstwo różnego rodzaju nalewek ich przygotowanie jest proste, a smak niepowtarzalny. Wykorzystajcie więc sezon na owoce i zróbcie kilka . Zimą będą jak znalazł , rozgrzeją i podreperują nasze zdrowie ;)

Nazwę agrest  prawdopodobnie nadali mu Arabowie osiedleni w Hiszpanii. Odkryli oni podobieństwo smaku agrestu z rabarbarem  rosnącym w ich ojczyźnie. Powszechnie mówi się, że agrest pochodzi z Azji, dokładniej z samych Himalajów, w Europie znany jest na szeroką skalę dopiero od około 200 lat. Owoce wyrastają na kolczastych krzewach, a ich kolor to najczęściej biały (biało - zielony w zasadzie) i czerwony. Sam owoc pokryty jest delikatnym meszkiem, ma środku pestki (dość spore w stosunku do masy samego owocu), do tego ma twardą skórkę i jest kwaskowy. Nie wszyscy z tych właśnie powodów zajadają się świeżym owocem prosto z krzaka. Ale cóż, Ci którzy świeżym gardzą, nie gardzą przetworami agrestowymi, kompotami, ciastami, kisielami, galaretkami i innymi rewelacjami.

Agrest jest bogaty w witaminy C i E, witaminy grupy B i prowitaminę A. Zawiera również minerały i pierwiastki śladowe w ilościach godnych wymienienia - takie jak wapń, potas, fosfor, sód, krzem, magnez i żelazo. Kwaskowy smak agrest zawdzięcza zawartości kwasów jabłkowego i cytrynowego. Agrest poprawia i przyspiesza metabolizm, a dzięki swoim właściwościom moczopędnym oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Ogólnie zatem agrest dobrze wpływa na apetyt i procesy trawienne, zwiększając wydzielanie żółci. Nalewkę z agrestu stosuje się właśnie przy problemach z trawieniem, na zaparcia oraz jako środek żółciopędny i moczopędny.(tekst pochodzi ze strony klik)


Składniki :


  • 1 kg agrestu
  • 0,75 l wódki
  • 0,25 l spirytusu 96%
  • 40 dag cukru
  • laska wanilii
 
Opis wykonania :


1. Agrest musi być mocno dojrzały, przebieramy, płuczemy i odsączamy, następnie szypułkujemy.

2. Wsypujemy do szklanego słoja , rozgniatamy za pomocą drewnianej pałki. Dodajemy cukier, laskę wanilii i alkohol. 

3. Słój zakręcamy i odstawiamy na miesiąc w jasne i ciepłe miejsce.

4. Po tym czasie płyn zlewamy przez filtr i rozlewamy do butelek .Butelki lakujemy i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na pól roku. 
Komentarze

instagram

Zdjęcia, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach bez mojej zgody. (Ustawa o prawie autorskimi prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r. Dz. U. Nr 24, poz 83)