"Staroświecki" kurczak z rożna

Wspaniały, rumiany, soczysty, rozpływający się w ustach kurczak. Czy może być coś lepszego? To Wasz dzisiejszy obiad. Przepis polecam, bo jest prosty. Dzięki smarowaniu śmietaną podczas pieczenia tworzy się wspaniała skórka, a kto nie kocha skórki?Składniki :

 • 1-1,5 kg kurczaka
 • 2 łyżki mąki pszennej 
 • 1 szklanka dobrej gęstej śmietany 18 %
 • 2 łyżki masła
 • sól
 • pieprz
 • duży pęczek natki pietruszki


Opis wykonania:

Sprawionego kurczaka myjemy, osuszamy ściereczką i nacieramy solą i pieprzem. Nie żałujemy soli, ja użyłam 2 łyżki z górką :)
Do wewnątrz wkładamy związany pęczek pietruszki. Kurczaka nadziewamy na rożen, wiążemy nogi i skrzydełka. Kurczaka oprószamy mąką i wkładamy do zimnego piekarnika. Uruchamiamy rożen, pieczemy 1,5 godziny w 200 C. 

Kiedy mięso się rozgrzeje zaczynamy smarowanie śmietaną obracającego się kurczaka - obficie! Czynność powtarzamy co 10 minut, aż do wykończenia śmietany. Pod koniec smarujemy kurczaka dwukrotnie roztopionym masłem.

Po upieczeniu wyciągamy kurczaka i ściągamy go z rożna, pozostawiamy, by odpoczął. Dopiero wtedy kroimy. W przeciwnym wypadku z mięsa uciekną soki.


Takie cuda dziś do mnie dotarły ;)


Komentarze

 1. O rany! Chodzi za mną taki kurczak, właśnie przygotowany w całości :) ale to dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 2. pięknie wygląda ten kurczaczek :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
Więcej o Polityce prywatności przeczytasz Tu
http://gotowanieipieczenieiloveit.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html

instagram

Zdjęcia, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach bez mojej zgody. (Ustawa o prawie autorskimi prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r. Dz. U. Nr 24, poz 83)