Ogórki małosolne - szybka metoda kiszenia ogórków

Często zachodzi potrzeba i ochota szybkiego ukwaszenia ogórków na potrzeby bieżące, często przegryzam sobie takie ogórki, gdyż stoją na blacie w kuchni, nie wymagają zbytnio uwagi, a zawsze zdrowsze niż ciasteczko ;). Pierwszy raz robiłam je tą metodą, ale wyszły pyszne nawet lepsze niż zawsze więc polecam tą metodę. Ja zawsze przygotowuje je w dużym 3 L słoju.Składniki :  • ogórki najlepsze od 8-12 cm

w zależności od ilości ogórków i naczynia wg. upodobań:

  • chrzan 2 -3 kawałki 5 cm
  • czosnek 5-6 ząbków
  • liść chrzanu - niekoniecznie
  • koper baldachimy 3 łodygi 
  • kromka żytniego chleba bez dodatków

Zalewa:


na 1 L wody
  • od 4- 7 dag soli kamiennej w zależności od wielkości ogórków im większe tym lepsza silniejsza solanka

Opis wykonania:


Na dno słoja układamy 1/3 dodatków układamy ciasno ogórki, w połowie słoja ponownie układamy cześć dodatków, ogórki i kończymy dodatkami. Do wrzącej wody dodajemy sól  dobrze mieszamy i gorącą zalewą zalewamy ogórki, zatykamy słój. Gdy woda ostygnie na wierzch wkładamy kromkę chleba żytniego, można ją zawinąć w gazę. Ogórki odstawiamy w ciepłe miejsce w kuchni po 3 dniach powinny już być dobre do spożycia. Zamiast chleba możemy dodać 10 ml na 1L zalewy z poprzednich ogórków kiszonych.
Pod wpływem gorącej zalewy składniki szybciej przenikają do zalewy i stają się dostępne dla drobnoustrojów wywołujących kwaszenie. Wysoka temperatura solanki nie szkodzi ogórkom, lecz działa korzystnie, gdyż odkaża surowiec, przyprawy i naczynie. Ogórki zyskują delikatny smak i miękką skórkę.
Komentarze

  1. uwielbiam ogórki małosolne;)) I nawet talerzyki mamy identyczne;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
Więcej o Polityce prywatności przeczytasz Tu
http://gotowanieipieczenieiloveit.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html

instagram

Zdjęcia, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach bez mojej zgody. (Ustawa o prawie autorskimi prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r. Dz. U. Nr 24, poz 83)