Omlet z szynką

Omlety były już znane w czasach starożytnego Rzymu, jednak dopiero Francuzi je udoskonalili. Do Polski trafiły dzięki zamiłowaniom Marysieńki Sobieskiej ;).



Składniki dla 1 osoby:

  • 3 jajka
  • 3 plasterki chudej szynki
  • 1 mała cebula
  • sól,pieprz,
  • natka pietruszki lub szczypiorku
  • oliwa z oliwek

Opis przygotowania :

czas przygotowania: ok 10 min

1. Na rozgrzaną patelnie wlać niewielką ilość oliwy i podsmażyć na niej szynkę, którą następnie należy odłożyć na talerz. Na ten sam tłuszcz wsypać pokrojoną drobno cebulkę i zeszklić.

2. Jajka dobrze rozmącić z solą i pieprzem, wlać na zeszkloną cebulkę i smażyć  na małym ogniu. Można przykryć pokrywką, wówczas góra szybciej się zetnie i łatwiej obrócimy omlet, chociaż niektórzy nie smażą już z drugiej strony.

3. Usmażony omlet posypujemy pociętą w paseczki uprzednio upieczoną szynką i posypujemy zieleniną.

Jest to smaczne i pożywne śniadanie.  


 

Komentarze

Prześlij komentarz

W TEJ WITRYNIE SĄ WYKORZYSTYWANE PLIKI COOKIE, KTÓRYCH GOOGLE UŻYWA DO ŚWIADCZENIA SWOICH USŁUG I ANALIZOWANIA RUCHU. TWÓJ ADRES IP I NAZWA KLIENTA UŻYTKOWNIKA ORAZ DANE DOTYCZĄCE WYDAJNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA SĄ UDOSTĘPNIANE GOOGLE, BY ZAPEWNIĆ ODPOWIEDNIĄ JAKOŚĆ USŁUG, GENEROWAĆ STATYSTYKI UŻYTKOWANIA ORAZ WYKRYWAĆ NADUŻYCIA I NA NIE REAGOWAĆ.
Więcej o Polityce prywatności przeczytasz Tu
http://gotowanieipieczenieiloveit.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci.html

instagram

Zdjęcia, które prezentuję na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach bez mojej zgody. (Ustawa o prawie autorskimi prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r. Dz. U. Nr 24, poz 83)